subscribe: Posts | Comments

Czy warto wziąć kredyt na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

0 comments
Czy warto wziąć kredyt na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

Oferty banków czy innych instytucji finansowych bywają zachęcające, szczególnie jeśli nasza firma nie ma zbyt wielu pieniędzy na start. Kredyt na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest jednak dużym ryzykiem, którego podjęcie warto dokładnie przemyśleć.

Gdy chcemy założyć od podstaw naszą własną firmę, najtrudniej zawsze o pieniądze. Niektórym udało się odłożyć przez lata pracy na etacie kilkadziesiąt tysięcy, dzięki czemu mają łatwiejszy start z własnym biznesem. Nie każdy jednak ma taką możliwość. Jeśli nasza firma ma zacząć funkcjonować, potrzebujemy od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od specyfiki działalności. Często nie możemy też liczyć na dotację z Unii, ze względu na brak statusu osoby bezrobotnej lub po prostu brak dotacji. Kredyt na rozpoczęcie działalności gospodarczej wydaje się wtedy jedynym rozwiązaniem. Czy warto się na nie decydować?

Jaki kredyt podać?

Z zasady kredyt na rozpoczęcie działalności może mieć charakter inwestycyjny lub być udostępniony w formie limitu na rachunku operacyjnym. W pierwszym przypadku nasza firma dostaje od razu całą kwotę wynikającą z biznesplanu. W drugim można pobierać środki z konta stopniowo w ramach potrzeb. Kredyt inwestycyjny sprawdza się, gdy mamy na celu wybudowanie jakiegoś obiektu lub inną dużą jednorazową inwestycję. Z kolei kredyt na rozpoczęcie działalności w postaci limitu na rachunku to dobra opcja, jeśli nasza firma będzie potrzebowała dopływu gotówki przez jakiś czas od otwarcia. Zaletą tej drugiej opcji są niższe odsetki. Spłacamy je tylko od wykorzystanej kwoty, a nie od całości udostępnionego kredytu.

Ryzyko zamieszkania pod mostem

Kredyt na rozpoczęcie działalności zaciągnięty w banku czy innej instytucji finansowej ma swoje plusy i minusy. Zacznijmy od minusów. Zdecydowanie należy do nich zaliczyć wysokie oprocentowanie. 22% to bardzo częsta liczba spotykana w ofercie wielu banków. Nasza firma będzie musiała prężnie działać, jeśli chcemy spłacić zaciągniętą pożyczkę. Drugi minus, bardzo istotny, to ryzyko. Banki czy inne instytucje finansowe chętnie dadzą kredyt na rozpoczęcie działalności osobie, która może zagwarantować zabezpieczenie, na przykład w formie nieruchomości. A jeśli się nie uda? Możemy być pewni poważnych konsekwencji finansowych i nie tylko.

Tyle dostać!

Zaletą takich kredytów jest krótki czas oczekiwania na decyzję banku czy instytucji finansowej. W tej kwestii kredyt na rozpoczęcie działalności zdecydowanie góruje nad dotacjami z Unii. Na te drugie nieraz trzeba czekać miesiącami, a i tak nie zawsze wiadomo, czy dotacja zostanie przyznana i w jakiej kwocie. Druga sprawa to wysokość kwot, jakie mogą nam zaoferować banki i instytucje. Firma, która zagwarantuje zabezpieczenie, a ma duże potrzeby, może dostać sto tysięcy złotych, a nawet i więcej. O takich dotacjach z Unii można sobie pomarzyć.

Czy w takim razie warto wziąć kredyt na rozpoczęcie działalności gospodarczej? Czasami jest to jedyne rozwiązanie. Warto je jednak dobrze przemyśleć i uważnie przeczytać umowę kredytową.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *