subscribe: Posts | Comments

Jaka kasa fiskalna do sklepu?

0 comments
Jaka kasa fiskalna do sklepu?

Kasa fiskalna jest podstawowym wyposażeniem każdego sklepu. Na rynku można jednak znaleźć wiele modeli, które różnią się cenami, wielkością, parametrami i funkcjami. Jak wybrać idealną kasę fiskalną do sklepu?

 

Osoby, które interesuje kasa fiskalna do sklepu powinny poznać sprzęt dostępny na rynku. Producenci oferują:

• kasy jednostanowiskowe
• kasy przenośne
• kasy systemowe
• kasy komputerowe
• drukarki fiskalne

Kasy przenośne posiadają akumulator, dzięki czemu można z nich korzystać w terenie. Dedykowane są one przede wszystkim do sprzedaży obwoźnej, dla taksówkarzy, mechaników, lekarzy. W sklepach lepiej sprawdzą się kasy jednostanowiskowe, które mogą współpracować z czytnikiem kodów kreskowych, komputerem, sklepową wagą itp.

Większe placówki handlowe mogą wybrać kasy systemowe. Takie urządzenia można podłączyć do komputera lub połączyć w systemie kilka pojedynczych kas. Umożliwiają one wygodną transmisję danych w czasie rzeczywistym, dzięki czemu można je połączyć z programem do prowadzenia gospodarki magazynowej i zarządzania sklepem.

Kasy komputerowe są stosowane przede wszystkim w marketach. Łączą one drukarkę fiskalną z kasą, są wyposażone w ekran dotykowy i można je łączyć z programem magazynowym do zarządzania placówką.

 

Jaki mechanizm drukujący?

Kasa fiskalna do sklepu może być wyposażona w igłowy lub termiczny mechanizm drukujący. Urządzenia z mechanizmem termicznym bardzo szybko drukują paragony i działają cicho. Mankamentem mechanizm igłowego jest głośna praca, która może być uciążliwa dla klientów. Niestety papier termiczny jest droższy od tradycyjnych rolek, a kopie paragonów wydrukowanych na papierze termicznym należy przechowywać w odpowiednim miejscu, bo mogą wyblaknąć (warto wybrać urządzenie zapisujące kopie paragonów na karcie SD lub microSD).

 

Sprawdź bazę towarową

Ważną kwestią podczas doboru kas fiskalnych jest baza towarowa. Kasa fiskalna do sklepu spożywczego musi posiadać wiele rekordów, ponieważ w tej branży asortyment jest z reguły bardzo szeroki. Obecnie sklepy korzystają ze sprzętu fiskalnego umożliwiającego zaprogramowanie kodów szczegółowych. Można wprowadzić nazwę towaru, stawkę podatku VAT, cenę sprzedaży, cenę zakupu oraz kod kreskowy produktu. To pozwala na sprawną sprzedaż towarów.
Kasa do średniej wielkości sklepu spożywczego powinna umożliwiać zaprogramowanie minimum 4 tysięcy kodów (nowoczesne urządzenia posiadają nawet do kilkuset tysięcy rekordów).

 

Współpraca ze sprzętem zewnętrznym

Kasa fiskalna do sklepu musi maksymalnie usprawniać sprzedaż. Dlatego ważne jest, aby taki sprzęt współpracował z urządzeniami zewnętrznymi – wagą, czytnikiem kodów kreskowych, terminalem do kart płatniczych, kolektorem danych. Urządzenie powinno także posiadać szufladę na gotówkę (tzw. szuflada kasjerska). Przydatna jest osłona na klawiaturę.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *