subscribe: Posts | Comments

Kasa fiskalna w firmie – obowiązki użytkownika

0 comments
Kasa fiskalna w firmie – obowiązki użytkownika

Kasy rejestrujące spotkamy w każdym sklepie, w większości punktów usługowych, a także w niektórych hurtowniach i u podatników wykonujących określone zawody, na przykład lekarzy czy prawników. Każdy z nich ma ważne obowiązki, które musi wypełniać, aby użytkować kasę zgodnie z przepisami i uniknąć przykrych konsekwencji w razie kontroli.

Coraz większa liczba firm zakupuje kasy fiskalne w celu ewidencjonowania sprzedaży dla osób fizycznych. Nie jest to chwilowa moda, lecz wymóg Ministerstwa Finansów. W myśl przepisu z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054) każdy podatnik prowadzący sprzedaż dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej ma obowiązek zarejestrowania kasy fiskalnej, o ile nie obowiązuje go zwolnienie podmiotowe lub przedmiotowe. Użytkowanie kasy rejestrującej wiąże się z pewnymi obowiązkami.

Paragon dla każdego

Przede wszystkim osoba obsługująca urządzenie fiskalne zobowiązana jest do wydania paragonu każdemu klientowi. Nawet jeśli osoba fizyczna życzy sobie wypisanie faktury, to do tej faktury według przepisów należy dołączyć paragon. Pamiętajmy, że w przypadku kontroli pracownika urzędu skarbowego pierwszą sprawdzaną czynnością będzie właśnie wydawanie paragonów. O ile w sklepach, w których sprzedaż detaliczna jest główną działalnością nie ma z tym większego problemu, o tyle w hurtowniach, handlu obwoźnym czy na bazarach możemy czasem zapomnieć o wydaniu paragonu lub może nas brać pokusa do ukrycia przed fiskusem jednej czy dwóch sprzedaży. Unikajmy tego jak ognia. Kontrola może nadejść w czasie, w którym najmniej się jej spodziewamy.

Raport wydrukowany na czas

Kolejnym obowiązkiem użytkownika kasy rejestrującej jest drukowanie raportów dobowych. Taki raport musi być wydrukowany po zakończeniu danego dnia sprzedaży. Jeśli zdarzy nam się zapomnieć wykonać tej czynności po zamknięciu sklepu, możemy to zrobić rano, jednak zanim wydrukujemy pierwszy paragon na następny dzień. Raporty dobowe muszą być przechowywane przez 5 lat od zakończenia roku podatkowego, w którym zostały rozliczone. To ważny obowiązek podatnika i musi być przestrzegany. Pamiętajmy, że wszelkie tego typu wydruki należy przechowywać w odpowiednich warunkach, aby nie uległy zalaniu, zniszczeniu lub nie wyblakły. Raz w miesiącu podatnik zobowiązany jest do dostarczenia księgowości raportu miesięcznego. Wydruk ten wykonuje się pierwszego dnia następnego miesiąca, przed dokonaniem pierwszej sprzedaży na następny miesiąc.

Przegląd w terminie

Raz na dwa lata urządzenie fiskalne musi przejść obowiązkowy przegląd. Koszt takiej usługi to około 100-200 zł. Dla wielu podatników czynność ta to tylko zbędne wydawanie pieniędzy, jednak w rzeczywistości wcale tak nie jest. Każde urządzenie elektroniczne może się zepsuć lub przestać działać prawidłowo. Jeśli zepsuje nam się telewizor lub zacznie źle odbierać, na przykład przeprogramuje stacje, co najwyżej trochę się pozłościmy i oddamy sprzęt do naprawy. Jeśli jednak to kasa rejestrująca przestanie prawidłowo działać, możemy mieć problem znacznie większego kalibru. Źle naliczane stawki VAT czy paragony drukowane z błędami to już poważny problem podatkowy, skutkujący dotkliwymi karami w razie kontroli. A zepsuta kasa fiskalna to brak sprzedaży, czyli strata zysku co najmniej kilkudniowego. Poza tym spóźnienie z przeglądem urządzenia rejestrującego skutkuje koniecznością zwrotu wykorzystanej ulgi.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *