subscribe: Posts | Comments

Mechanicy od 1 stycznia 2020 r. – bez kasy online ani rusz!

0 comments
Mechanicy od 1 stycznia 2020 r. – bez kasy online ani rusz!

Podatek VAT, zgodnie zresztą ze swoją nazwą, naliczany jest od sprzedawanych przez przedsiębiorców towarów i usług. Znany dla wszystkich konsumentów paragon jest formalnym potwierdzeniem naliczenia i pobrania przez sprzedawcę od klienta tego podatku. VAT wprowadzono w naszym kraju wiele lat temu, jednakże regulacje prawne w tym zakresie wciąż ulegają zmianom. Jedną ze zmian są obowiązkowe kasy online dla mechaników – już wkrótce!

Zmiany w VAT oznaczają konieczność wymiany kas

 

Zmiany przepisów fiskalnych niedawno trafiły na biurko Prezydenta RP. Głowa Państwa złożyła już swój podpis na nowelizacji. Oznacza to jedno – od 1 stycznia 2020 r. nowe rozwiązania zaczną obowiązywać. Przepisy dotyczące rejestrowania sprzedaży towarów i usług przy wykorzystaniu kas fiskalnych online z początku obejmą one jedynie część przedsiębiorców. Kolejni będą obciążani nimi w późniejszym, oddalonym o kilka miesięcy okresie.

Jednymi z pierwszych, którzy odczują na własnej skórze zmiany dotyczące kas online będą mechanicy samochodowi i wulkanizatorzy, a także inni przedsiębiorcy prowadzący zbliżone działalności gospodarcze. Oznacza to w praktyce nowe obowiązki, które dotkną w praktyce każdy warsztat samochodowy – kasa online dla mechanika stanie się wyposażeniem podmiotów tego typu.

 

Tradycyjna kasa fiskalna odchodzi w niebyt

 

Podstawowe przeobrażenie będzie dotyczyło przede wszystkim konieczności wymiany urządzeń służących do rejestracji prowadzonej sprzedaży. Wraz z rozpoczęciem stycznia kasy online dla warsztatów samochodowych będą więc wymogiem, od którego nie będzie można uciec. Możliwy będzie jedynie wybór lepszego rozwiązania – kasa online czy drukarka fiskalna dla warsztatu? Pytanie tego typu jest jak najbardziej uzasadnione.

Oba urządzenia służą jednemu celowi, jednakże istotnie różnią się one sposobie swojego działania. Kasa online w praktyce działa bowiem analogicznie jak tradycyjna kasa fiskalna – oba urządzenia działają samoistnie, rejestrując w sposób niezależny od dysponującego urządzeniem sprzedawcy wszelkie transakcje objęte podatkiem VAT. W przypadku drukarki fiskalnej online wymaga to natomiast zespolenia drukarki z urządzeniem sterującym, co w praktyce najczęściej oznacza jej podłączenie do komputera.

 

Kasa online dla mechanika

Zastosowanie obowiązku transferu danych fiskalnych w formie online przełoży się otrzymywanie przez fiskus danych z zakresu podatku VAT już w chwilę po sprzedaży. W specjalnym pliku skarbówka otrzyma bowiem informacje o jego wysokości, zastosowanej stawce, a także o kontrahencie, o ile będzie nim firma lub osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą.

Kolejną innowacją, jaka wejdzie w życie od nowego roku będzie bowiem konieczność wprowadzania na paragonie numeru NIP nabywcy przy sprzedaży dla podmiotów gospodarczych. Obecnie nie wszystkie wykorzystywane kasy i drukarki fiskalne mają taką opcję. Urządzenia nowej generacji mają ją mieć natomiast w standardzie.

Zmiany więc będą więc dość szeroko istotne. Będą oznaczały konieczność wymiany przez mechaników kas fiskalnych, co wiąże się oczywiście z dość sporym wydatkiem. Państwo polskie przewiduje jednakże możliwość zwrotu większości poniesionych na wymianę urządzeń nakładów finansowych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *