subscribe: Posts | Comments

Wynajmujesz pokoje lub domki letniskowe? Czy potrzebna jest Ci kasa fiskalna?

0 comments
Wynajmujesz pokoje lub domki letniskowe? Czy potrzebna jest Ci kasa fiskalna?

Wynajem kwater, pokoi, domków letniskowych w sezonie turystycznym, to sposób na zarobek wielu podatników. Czy sprzedaż usług tego typu wymaga stosowania kasy fiskalnej? Warto się upewnić – niedopełnienie obowiązku posiadania urządzenia fiskalnego grozi sankcjami finansowymi.

Z zasady każda sprzedaż jest objęta ewidencją na kasie fiskalnej. Jednak Minister Finansów może zadecydować o zwolnieniach z tego obowiązku dla wybranych usług lub towarów. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. poz. 1544) określa aktualnie przysługujące podatnikom zwolnienia z prowadzenia kasy fiskalnej.

Czy podatnicy wynajmujący kwatery lub domki letniskowe sezonowo, mogą korzystać ze zwolnienia z kas fiskalnych w 2015 roku?

Wynajem krótkoterminowy turystom – kto jest zwolniony z kasy fiskalnej, a kto nie?

Niektóre usługi krótkoterminowego wynajmu turystom są zwolnione z ewidencji na kasie fiskalnej, a niektóre nie. Aby określić, do której grupy należymy, musimy wziąć pod uwagę klasyfikację świadczonej usługi z PKWiU.

Tzw. zwolnienie przedmiotowe z kas fiskalnych przysługuje raczej wąskiej grupie usług związanych z sezonowym wynajmem. Ich lista znajduje się w załączniku do wspomnianego rozporządzenia w poz. 19-21 i 26. Zapisy, które się tam znajdują, wskazują wyraźnie, że do końca 2016 r. zwolnione z ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej są:

1) usługi w zakresie noclegów i usługi towarzyszące świadczone przez hotele, motele, pensjonaty i inne obiekty hotelowe sklasyfikowane w PKWiU ex 55.10.10.0 – dotyczy wyłącznie usług świadczonych przez obozowiska dla dzieci,

2) pozostałe usługi obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania bez obsługi, sklasyfikowane w PKWiU ex 55.20.19.0 – dotyczy wyłącznie usług świadczonych przez obozowiska dla dzieci,

3) pozostałe usługi związane z zakwaterowaniem, sklasyfikowane w PKWiU ex 55.90.1 – dotyczy wyłącznie: usług krótkotrwałego zakwaterowania pozostałych, gdzie indziej niesklasyfikowanych, z wyłączeniem usług hotelarskich i turystycznych,

4) usługi wynajmu i usługi zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi, sklasyfikowane w PKWiU ex 68.20.1.

Łatwo stwierdzić, że w większości przypadków przedsiębiorcy wynajmujący sezonowo pokoje czy domki letniskowe nie będą mogli raczej korzystać ze zwolnienia ze względu na rodzaj wykonywanej czynności. Na liście usług zwolnionych z ewidencji na kasie fiskalnej nie ma najbardziej popularnych czynności w zakresie najmu krótkoterminowego. Chodzi o te sklasyfikowane w PKWiU pod symbolem 55.20, a więc „Usługi obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania”. Grupowanie to obejmuje swym zakresem między innymi:  usługi zakwaterowania w cyklu dziennym lub tygodniowym, z zapewnieniem (lub nie) bardzo minimalnych usług towarzyszących, w specjalnie wydzielonych umeblowanych pokojach lub pomieszczeniach umożliwiających mieszkanie w obiektach wypoczynku wakacyjnego, kwaterach dla gości, bungalowach etc. oraz usługi świadczone przez domy letniskowe, do których goście posiadają prawo wspólnego użytkowania przez określony okres każdego roku.

Jeśli nie zwolnienie przedmiotowe to co?

Jeśli wynajmujesz domki letniskowe lub pokoje, ale nie masz prawa do zwolnienia przedmiotowego, nie oznacza to jeszcze, że nie przysługuje Ci przywilej sprzedaży bez kasy. Podatnicy świadczący usługi najmu turystom mogą korzystać z innych zwolnień niezależnych od klasyfikacji PKWiU. Jednym z nich jest zwolnienie przysługujące w związku z otrzymywaniem zapłaty za usługi za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej. Warunkiem utrzymania prawa do zwolnienia z kasy z tego tytułu, jest jednak otrzymywanie opłaty za usługę najmu, wyłącznie na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, a przelew od gościa (klienta) musi zawierać określone informacje. Jest to sytuacja możliwa, ale raczej trudna do osiągnięcia, ponieważ część turystów na pewno będzie wolała płatność gotówką.

Większość przedsiębiorców może stosować w swoim przypadku tzw. zwolnienie podmiotowe z kas fiskalnych, dotyczy ono również podatników wynajmujących sezonowo kwatery dla turystów.

Dowiedz się więcej o tym, jakie warunki trzeba spełnić, żeby korzystać ze zwolnienia podmiotowego z kas fiskalnych w 2015 i 2016 roku.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *